Słów kilka o wyszukiwarkach internetowych

Kategoria:Wyszukiwarki |
Dzisiaj najbardziej znaną wyszukiwarką internetową jest oczywiście Google. Firma z Mountain View i jej produkt stały się niemal synonimem wyszukiwarki. Jednak zanim wyszukiwarka Google ujrzała światło dzienne, internauci korzystali z innych rozwiązań.

Jednak mało kto wie, że pierwszą wyszukiwarką internetową, a więc programem za pomocą której odnajdujemy w Internecie informacje według konkretnych fraz kluczowych (pojedynczych słów lub zapytań w języku naturalnym) była Archie. Wyszukiwarka ta stworzona w 1990 roku przez Alana Emtage, Petera J. Deutsch i Billa Heelana. Narzędzie te pozwalało przeszukiwać zasoby plików na serwerach FTP.

Podobną do Archie była wyszukiwarka Veronica – opracowana w 1992 przez Stevena Fostera i Freda Barrie z uniwersytetu Nevada. W tym czasie powstały też dwie praktycznie nieznane wyszukiwarki Jughead ( stworzona przez Rhetta Jonesa z uniwersytetu stanu Utah) i WWW Wanderer (twórca Matthew Gray). WWW Wanderer to prekursor przeszukiwania stron internetowych - aplikacja przeszukiwała internet przechodząc po stronach www po odnośnikach. To pierwsza wyszukiwarka internetowa rozpoczynająca erę robotów internetowych.

A co było potem?

AltaVista swego czasu była tak dobra, że szybko stała się najpopularniejszą wyszukiwarką internetową. Szybkość i obsługa alfabetów niełacińskich spowodowała, że wyprzedziła już działające Lycos i Excite. Niestety produkt ten z czasem zaczął tracić na znaczeniu a ostatni właściciel AltaVista - firma Yahoo, zamknęła wyszukiwarkę 8 lipca 2013.

Yahoo - o tej wyszukiwarce nikomu nie trzeba mówić. Yahoo stworzyli David Filo i Jerry Yang z Uniwersytetu w Stanford. Działalność rozpoczęli w 1994 roku od porządkowania swoich dokumentów znalezionych w Internecie właśnie dzięki wyszukiwarce AltaVista. Obecnie Yahoo to bardziej portal informacyjny (posiada wersję w kilkunastu językach) niż wyszukiwarka.

Wyszukiwarka Google powstała na Uniwersytecie Stanforda w 1996 roku. Założyciele Lary Page i Siergiej Brin zauważyli, że najlepsze strony to te, do których prowadzi największa ilość linków z innych stron a nie te, na których występuje najwięcej słów kluczowych. To był strzał w dziesiątkę albowiem nie można już było tak łatwo manipulować wynikami wyszukiwania a na pierwszych pozycjach ukazywały się najlepiej oceniane przez internautów strony. I choć wszystkie obecne wyszukiwarki oceniają strony po ilości (i jakości) linków do nich prowadzących to jednak Google stanowi w tej dziedzinie niedościgniony wzór. Algorytm wyszukiwania jest stale ulepszany i strzeżony niczym receptura najbardziej znanego napoju na świecie. Obecnie Google Inc kontroluje około 80% rynku wyszukiwarek na świecie i dzięki wyświetlaniu reklam zarabia krocie. Łączny przychód z programów AdWords i AdSense wyniosły w 2007 ponad 16 miliardów dolarów.

Mimo osiągnięcia pozycji lidera przez Google Inc są rynki, gdzie ich wyszukiwarka nie jest numerem jeden. Mowa tu o takich krajach jak Rosja, Białoruś, Turcja, Ukraina i Kazachstan. W tych państwach najwięcej internautów korzysta z wyszukiwarki Yandex. Stworzona została w 1997 roku przez Arkadija Wołoża i Ilję Siegałowicza. W 2010 roku Yandex rozpoczął indeksowanie zagranicznych stron internetowych poprzez uruchomienie Yandex.com.

Innym rynkiem, gdzie Google nie ma większości udziałów jest rynek chiński. Wyszukiwarka Baidu szczyciła się 64% udziałem w rynku a po wycofaniu się z Chin firmy Google Inc, popularność Baidu wzrosła jeszcze bardziej.

Temat wyszukiwarek internetowych nie może być podjęty bez odwiecznego rywala Google - firmy Microsoft. Wyszukiwarka Bing, należąca do firmy z Redmond, to dość ciekawie wyglądający produkt, który podobnie jak jego największy konkurent oferuje wiele dodatkowych usług tj. mapy i wyszukiwanie firm lokalnych, Bing Wiadomości, wyszukiwanie połączeń lotniczych, finanse, pogoda, ruch drogowy i wiele innych. I choć udział Bing w rynku polskim jest niewielki to patrząc globalnie wyszukiwarka ta radzi sobie coraz lepiej. Jest drugą na świecie wyszukiwarką z około dwudziesto procentowym udziałem w rynku. A po wprowadzeniu systemu operacyjnego Windows 10, który ma być jednym systemem dla wszelkiego typu urządzeń (komputery, tablety, smartfony) wyszukiwarka Bing może poważnie zagrozić Google.

A co oferują polscy programiści, którzy obok rosyjskich uznawani są za najlepszych na świecie?

Otóż przez ostatnie lata powstawało i szybko upadło wiele rodzimych projektów. Jednak ukazało się światełko w tunelu. Na razie w wersji beta ale już działająca polska wyszukiwarka nekst.pl.

Czy nasza rodzima wyszukiwarka może zdobyć popularność wśród polskich internautów? Na tym etapie na pewno nie. Po kilku godzinach testowania trzeba sobie jasno powiedzieć, że nawet jak na wersję beta rezultaty są słabe. Jednak nie od razu Kraków zbudowano. Nad wyszukiwarką pracuje zespół z Instytutu Podstaw Informatyki PAN w Warszawie oraz z Politechniki Wrocławskiej. Dlatego warto poczekać.

Rynek wyszukiwarek ciągle ewoluuje. Google, Bing, Yahoo, Baidu czy Yandex to nośniki najbardziej skutecznych reklam, które ukazują się wyłącznie tym, którzy poszukują produktu lub usługi ściśle związanej z zapytaniem wpisanym w wyszukiwarkę. I mowa tu nie tylko o płatnych linkach sponsorowanych ale o wynikach organicznych tzw. bezpłatnych. Duże firmy, a w ślad za nimi także te małe już dawno zaczęły wykorzystywać wyszukiwarki do informowania swoich klientów.

Warto zatem śledzić zachodzące zmiany i poprzez wyszukiwarki docierać ze swoją ofertą do jak największej liczby potencjalnych klientów. Im szybciej oferowane towary i usługi przeniesiemy do świata wirtualnego tym większe dochody uzyskamy w świecie realnym.


Potrzebujesz pomocy?
skontaktuj się z nami
Kontakt
Wyślij
Zadzwoń