Czym jest Google Koliber?

Kategoria:SEO |
Czym jest Google Koliber?

Google Koliber to aktualizacja wyszukiwarki Google, wprowadzona we wrześniu 2013 r. Jej twórcy podkreślają, że jest szybki, precyzyjny oraz ma wpływ na ponad 90% światowych wyników wyszukiwania w Google.

Google Koliber to algorytm wyszukiwarki Google, który – w przeciwieństwie do jego poprzedników – ma odpowiadać nie na słowa kluczowe, ale na pytania. Co więcej, pokazuje on bardziej szczegółowe wyniki wyszukiwania, a także bierze pod uwagę personalizację, lokalizację oraz semantykę wprowadzonego pytania. Jego działanie najlepiej zilustruje przykład. Wpisując w wyszukiwarkę pytanie „Gdzie w Warszawie można kupić dobrą wędlinę?”, otrzymamy odpowiedź nie tylko o znajdujących się w stolicy sklepach mięsnych, ale także wyświetlą się odwołania do tych stron internetowych, na których pojawiają się informacje o tym, jaki skład powinny posiadać zdrowe wędliny oraz jakich produktów lepiej nie kupować.

Dzieje się tak dlatego, że Google Koliber nie analizuje pytania pod względem znaczenia poszczególnych słów, ale semantyki całego wyrażenia. Im bardziej szczegółowe pytanie zostanie wpisane w wyszukiwarkę, tym bardziej konkretne staną się odpowiedzi. Google Koliber kładzie nacisk także na poprawę wyszukiwania z urządzeń mobilnych oraz szybsze wychwytywanie spamu.

Wprowadzenie algorytmu Google Koliber było szeroko komentowane przez branżę SEO, ale w praktyce nie wymusiło wielkich zmian w strategii pozycjonowania stron internetowych. Kluczowe jest nadal zamieszczane w serwisach wartościowych, unikalnych treści oraz wybór najbardziej pasujących słów kluczowych, które oczywiście powinny znajdować się także w tagach.

Do pożądanych działań SEO w dalszym ciągu zalicza się także pozyskiwanie linków zewnętrznych pochodzących z dobrej jakości serwisów, liczba unikalnych użytkowników, promowanie strony w mediach społecznościowych oraz długi okres funkcjonowania serwisu w sieci. Jednocześnie, Google Koliber wychwytuje treści kopiowane, nadużywanie słów kluczowych, nadmiar reklam na stronie, a także spamowanie innych stron oraz forów.


Potrzebujesz pomocy?
skontaktuj się z nami
Kontakt
Wyślij
Zadzwoń