AdWords vs Pozycjonowanie - co jest lepsze?

Kategoria:Adwords |
Firmom, które chcą pozyskiwać klientów w internecie zostaje w sumie niewiele możliwości. Pomijając reklamę w różnego rodzaju bazach firm, która szczerze mówiąc jest mało skuteczna, istnieją jeszcze dwa sposoby dotarcia do potencjalnej klienteli - reklama Google Ads (AdWords) oraz pozycjonowanie.

Rozwiązania te mają szereg zalet i jeśli budżet pozwala warto wdrożyć oba. Problem pojawia się, gdy ze względu na ograniczone środki musimy wybrać tylko jedno rozwiązanie.

Na wstępie muszę wyraźnie zaznaczyć, że zarówno reklama Google AdWords jak i pozycjonowanie są bardzo skuteczne choć w sieci można znaleźć wiele wypowiedzi negujących skuteczność reklam sponsorowanych Google. Dlaczego tak wiele przedsiębiorców narzeka na reklamę w Google Ads?

Problem z linkami sponsorowanymi polega najczęściej na tym, że kampanie są źle ustawiane i bardzo często nie są optymalizowane. Po fatalnie ustawionej kampanii Google Ads pozostawionej samej sobie można oczekiwać tylko jednego - straty pieniędzy. Z pozycjonowaniem jest nieco inaczej. Tutaj cały proces ogranicza się do odpowiedniego doboru fraz kluczowych a właściciela strony interesuje w zasadzie jedno - odpowiednio wysokie pozycje na wybrane przez niego frazy kluczowe. Większość osób, które zleciło pozycjonowanie nie skupia się na zwrocie z inwestycji - z góry zakładają, że skoro jego strona jest wyświetlana w organicznych wynikach na pierwszej stronie w Google to cel został osiągnięty.

Pozycjonowanie strony powinno prowadzić nie tyle do osiągnięcia wysokiej pozycji co do ogólnej widoczności strony (a więc naszej oferty) w Google a w konsekwencji przynosić nam nowych klientów. Co z tego, że strona internetowa lekarza dentysta, którego gabinet znajduje się w Warszawie będzie wyświetlana w Google na 1 pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania na mega trudne słowo 'dentysta' jeśli za osiągnięcie takiego wyniku agencja SEO będzie go inkasować miesięcznie grube tysiące? Większość osób, które po wpisaniu tego słowa kluczowego nie przyjedzie do niego, gdyż raczej będą to osoby spoza Warszawy. Poza tym, przy pozycjonowaniu stron na tego typu słowa kluczowe efekty mogą się pojawić po wielu miesiącach (często rok i dłużej) a płacić musimy od razu. A skoro płacić trzeba od początku, to warto też mieć od początku klientów.

Reklama Google AdsReklama Google Ads (AdWords) jest idealna w sytuacjach, kiedy nie możemy czekać aż strona pojawi się na wybrane frazy na pierwszych pozycjach w naturalnych wynikach wyszukiwania. Efekty pozycjonowania najszybciej można zobaczyć po ok. 2 miesiącach. Bywa jednak tak, że ze względu na dużą konkurencję, efekt zobaczymy znacznie później. Dlatego, jeśli chcemy aby nasza strona pojawiła się natychmiast w Google to program reklamowy AdWords jest niezastąpiony.

Ponadto, przy pozycjonowaniu trzeba już na etapie podpisywania umowy ustalić frazy kluczowe. Źle dobrane spowodują, że nie tylko nie zdobędziemy nowych klientów ale też zmarnujemy środki, którymi mogło by być zasilana konto Google Ads.

Przykład

Dentysta świadczący usługi w dzielnicy Ochota (w Warszawie) musiał by swoją stronę pozycjonować na przynajmniej takie frazy jak:

- dentysta + lokalizacja (np. Ochota, Warszawa Ochota, Ochota ul. Szeroka itd.)
- stomatolog + lokalizacja

Jeśli chce, aby jego strona wyświetlała się jeszcze na frazy ściśle związane z usługami, które świadczy warto też pomyśleć o frazach t.j.:

- ortodonta + lokalizacja
- wybielanie zębów + lokalizacja

itd.

A co jeśli potencjalny klient mieszkający na Ochocie wpisze w Google frazy tj. dentysta, wybielanie zębów, stomatolog czyli ogólne, nie zawierające lokalizacji? Algorytm Google od dłuższego czasu radzi sobie z rozpoznawaniem lokalizacji, jednak nie zawsze pozycjonując stronę na frazę zawierającą miejscowość, będziemy widoczni w tej lokalizacji takze na frazę ogólną, nie zawierającą danej miasta czy dzielnicy. Automatycznie zostajemy zmuszeni do pozycjonowania na frazy ogólnokrajowe (bez lokalizacji) a to znacząco podnosi koszt usługi pozycjonowania. I to wszystko bez jakiejkolwiek gwarancji, że się uda.

Jak działa Google AdWords?

Aby reklamować się w wyszukiwarce Google oraz stronach partnerskich należy założyć konto na Google. Następnie odwiedzamy witrynę Google AdWords i dokonujemy logowania.

Będąc już zalogowanym na koncie Google AdWords tworzymy kampanie.

Pamiętać należy o wybraniu miejsc gdzie będą się ukazywały reklamy. Do wyboru mamy:
  • sieć wyszukiwania z rozszerzeniem na sieć reklamową
  • tylko sieć wyszukiwania
  • tylko sieć reklamową
  • kampania produktowa
  • wideo
  • uniwersalna kampania promująca aplikację
Po ustawieniu kampanii (doboru fraz kluczowych i sposobu dopasowania, budżetu, treści reklam) możemy odpalić kampanie. Oczywiście wcześniej należy doładować konto Google Ads. Reklamę można w dowolnym momencie zawiesić i ponownie uruchomić. Jest to olbrzymia przewaga nad pozycjonowaniem, które jest procesem ciągłym. Kampania linków sponsorowanych to idealna reklama m.in. dla biznesów sezonowych. Doskonale sprawdza się też jako dodatkowe źródło ruchu na stronie dla osób, których strony są pozycjonowane. Nie oznacza to, że kampania AdWords może być tylko reklamą dodatkową. Odpowiednio wykonana kampania i stale optymalizowana może być skutecznym sposobem zdobywania klientów. Odpowiednio skonfigurowana i stale optymalizowana kampania Google Ads może okazać się znacznie skuteczniejsza niż pozycjonowanie przy takim samym budżecie.

Uruchamiając kampanie AdWords musimy zdawać sobie sprawę, że płacimy tylko, gdy osoba zainteresowana naszą ofertą kliknie w reklamę, która przekieruje ją na naszą stronę. Reklam AdWords jest mierzalna. Łącząc konto reklamowe Google Adwords ze statystykami Google Analytics i ustawiając konwersję, można łatwo sprawdzić skuteczność działań reklamowych.

Podsumowując, reklama Google AdWords sprawdza się idealnie zwłaszcza w sytuacjach, kiedy firma chce dotrzeć do potencjalnych klientów z ofertą okresową (np. specjalne rabaty na święta). Również firmy, które działają w konkretnym regionie lub kilku różnych miastach polubią skuteczność Google Ads. Dzięki możliwości wyświetlania reklam dla konkretnych lokalizacji można sprawić, by nasze reklamy ukazywały się w określonym obszarze (np. w promieniu 20 km od siedziby firmy) lub w kilku różnych miejscowościach lub województwach nawet na frazy nie zawierające lokalizacji w której działamy.

Pozycjonowanie stron internetowych

Pozycjonowanie to sprawa zupełnie inna. Z uwagi na czas oczekiwania na pierwsze wyniki, pozycjonowanie jest przeznaczone głównie dla osób, które ze swoją ofertą chcą docierać do potencjalnych klientów przez cały rok, 24 godziny na dobę. Mimo, że strona jest pozycjonowana od momentu podpisania umowy, to efekt pracy pojawia się nieraz 2-3 miesiące później (dla łatwych fraz). Owszem są branże, gdzie można stronę klienta umieścić w top10 po około 2 tygodniach ale dotyczy to głownie firm, które działają w małych miejscowościach. W większości innych przypadków nie ma co się łudzić, że nasza strona pojawi się w Google po tak krótkim czasie.

Na czym polega pozycjonowanie?

Proces pozycjonowania dzieli się na 2 etapy. Pierwszy z nich nie zawsze jest konieczny jednak z mojego doświadczenia wynika, że zawsze jest coś do poprawienia. Chodzi o optymalizację strony internetowej. Odpowiednie tytuły i opisy, treść na stronie, nagłówki czy przyjazne adresy URL to podstawowe elementy strony internetowej, które wpływają na jej widoczność w prawie każdej wyszukiwarce (Google, Yandex, Baidu, Bing). Etap drugi to umiejętne zdobywanie wartościowych linków prowadzących do strony (zarówno follw jak i nofollow). Tutaj bardzo ważna jest wysoka jakość linków. Linki ze stron o marnej reputacji nie przełożą się na osiągnięcie wysokich pozycji strony. Zdarza się nawet tak, że zamiast poprawić widoczność strony, linki słabej jakości spowodują spadek pozycjonowanej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

W procesie pozycjonowania chodzi nie tylko o to, aby dana strona była na konkretne frazy kluczowe na wysokich pozycjach w Google. Podczas pozycjonowania warto dołożyć wszelkich starań, aby stron była widoczna nie tylko na pozycjonowane frazy ale na jak największą ilość innych fraz ściśle związanych z treścią na stronie. Strona pozycjonowana musi być w taki sposób, aby zwiększyć ilość osób, które ją odwiedzają co przekłada się na otrzymywanie większej liczby zapytań ofertowych. Aby tak się stało, już a samym początku pozycjonowana witryna musi być bogata w treści.

Jeśli internet to główny kanał pozyskiwania klientów a konkurencja na rynku jest spora, nie ma lepszego sposobu na skuteczne zdobywanie klientów niż pozycjonowanie - ale pod warunkiem, że posiadamy bardzo dobrze zoptymalizowaną pod wyszukiwarki witrynę, która jest bogata w wartościowe treści np. blog firmowy. Inaczej sprawa wygląda, gdy mamy prostą stronę internetową z krótkim opisem czym się zajmujemy. Wtedy warto pochylić się nad reklamą w Google Ads. Dlaczego?

A no dlatego, że mając stronę nawet poprawnie zbudowaną ale ubogą w treść nie wygenerujemy dużej ilości odwiedzin. Przykładem może być np. fraza, która została wpisana w wyszukiwarkę Google przez osobę, która szukała firmy sprzątającej mieszkania w Warszawie. Ta fraza to: "sprzątanie mieszkania na saskiej kępie 56 m2 raz w tygodniu 4 godziny 20zł h praga południe".

Aby wygenerować ruch na tak niszowe frazy (które wbrew pozorom są wpisywane w Google bardzo często) wystarczy uruchomić odpowiednio skonfigurowaną kampanie Google Ads a potem ją stale optymalizować. Aby nasza strona była odwiedzana z naturalnych wyników wyszukiwania na tego typu frazy, konieczny jest firmowy blog, którego stworzenie i prowadzenie wymaga wiele pracy i zasobów pieniężnych - zlecanie artykułów na bloga to koszty często przewyższające środki, które przeznaczyć możemy na sprawnie działającą kampanię Google Ads.


Potrzebujesz pomocy?
skontaktuj się z nami
Kontakt
Wyślij